Nowotwory piersi, jajników i szyjki macicy są typowe dla kobiet. Prawie połowa nowotworów to właśnie nowotwory tych narządów. Nowotwory usadawiają się w jajnikach, jajowodach i macicy, pochwie oraz sromie. Niektóre nowotwory lekarz rozpoznaje podczas rutynowych badań ginekologicznych. Inne wymagają cytologii, USG, prześwietleń lub kolonoskopii – czasami także dodatkowych badań i testów.

 

Badania pozwalają stwierdzić jaki jest typ danego nowotworu oraz jaki jest poziom jego zaawansowania. Regularne badania okresowe pomagają wykrywać różne nowotwory. Przynajmniej raz w roku konieczne są badania – grupami ryzyka się kobiety po 30. roku życia oraz panie po menopauzie. Są one narażone na nowotwory macicy oraz narządu rodnego. Wsłuchiwanie się we własny organizm jest niezbędne.
W ostatnich latach rośnie liczba kobiet zapadających na raka jajnika w skali globalnej, a 80 procent pacjentek umiera. Rak jajnika długo nie daje żadnych objawów, a śmiertelność w jego wyniku jest bardzo wysoka. Rak trzonu macicy jest najlepiej rokującym rakiem, a jego wczesne wykrycie sprawia, że 90 procent pacjentek cierpiących na to schorzenie udaje się uratować.

 

Jak zredukować zagrożenie rakiem?

Należy rzucić papierosy, dbać o sylwetkę oraz formę fizyczną, poruszać się, jeść dużo warzyw i owoców, mniej pić alkoholu i nie jadać dużo produktów zawierających tłuszcze zwierzęce. Tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zachorowania na jedne rodzaje nowotworu, a redukują ryzyko zachorowania na inne. Na raka szyjki macicy chorują kobiety w wieku 47-59 lat. Ta grupa cierpi na raka szyjki macicy najczęściej, co nie znaczy, że młodsze lub starsze kobiety nie zapadają na to schorzenie.
Podsumowując, odpowiednio wczesne wykrycie nowotworu prowadzi do pełnego wyleczenia kobiety, dając jej szansę na powrót do pełnej sprawności po leczeniu.

Przychodnia Medica2000 z Warszawy oferuje badania ginekologiczne w bardzo atrakcyjnych cenach, więc jeśli dbasz o swoje zdrowie i mieszkasz w Warszawie to koniecznie umów się na wizytę u lekarza ginekologa.