Jak się okazuje, właściwa dieta, jak również pilnowanie codziennej higieny, zachowywanie zdrowych nawyków, może mieć bardzo duże znaczenie dla walki z różnymi schorzeniami. Oczywiście w przypadku dolegliwości poważnych i skomplikowanych bez konsultacji z lekarzem się nie obejdzie, ale można sobie w międzyczasie pomóc.

W podobny sposób działa medycyna naturalna i szereg jej sposobów na utrzymanie człowieka w doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej. Nawet przeciwnicy takich sposobów rozumieją konieczność spożywania selekcjonowanych produktów czy leków ziołowych, ponieważ w dzisiejszych czasach chemia zawarta w powszechnie dostępnej żywności powoli doprowadza różne osoby do utraty zdrowia.

Medycyna naturalna zaleca poleganie wyłącznie na zdrowych, naturalnych produktach każdego dnia, i wykorzystywanie ich w dowolnej dziedzinie życia. Możliwości jest mnóstwo, można chociażby samodzielnie założyć jakąś uprawę i stosować pozyskane w ten sposób warzywa i owoce w diecie oraz w celach kosmetycznych.