Aukcje internetowe są niewątpliwie znakiem naszych czasów, niosącym za sobą wiele korzyści – jednak jak zawsze w takich przypadkach zagrożeń jest co najmniej tyle samo, o ile nie więcej…Tak właśnie jest na allegro, znanym i lubianym serwisie aukcyjnym – jednak dużym pocieszeniem w tym wypadku jest fakt, że gdy już padniemy ofiarą oszustwa – serwis jest nam gotowy zwrócić nawet do 10.000 zł. ! Program jest przeznaczony właśnie na rekompensatę szkód poniesionych w wyniku nierzetelności partnera handlowego, lub jego nieuczciwości.

O zwrot poniesionych kosztów możemy ubiegać się w przypadku, gdy przesłaliśmy pieniądze za zakupiony towar, a go nie otrzymaliśmy, lub gdy otrzymany towar nie jest zgodny z opisem tego, który zamierzaliśmy kupić. Niestety droga do odzyskania pieniędzy od serwisu wcale nie jest taka prosta – przede wszystkim nie możemy odpuszczać oszustowi, bo wtedy stracimy nie tylko pieniądze, ale pozwolimy na to, by zachęcony naszą naiwnością oszukiwał dalej. Koniecznym krokiem jest powiadomienie policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, by ta mogła wszcząć dochodzenie w celu ujęcia sprawcy. O tym fakcie należy także powiadomić administracje allegro – najlepiej nadsyłając dowód o złożeniu stosownego zawiadomienia na policji.

Jeśli dochodzenie zostanie wszczęte – będzie to dla nas kluczowy moment do rekompensaty ze strony serwisu. Oszuści prędzej czy później zostaną schwytani, gdyż allegro skrzętnie gromadzi wszelkie dane o zarejestrowanych w ich serwisie osobach. Zatem policja bez problemu dotrze do denata, co pozwoli na wymierzenie mu stosownych konsekwencji prawnych. Tylko zdecydowanym działaniem osób pokrzywdzonych możemy przeciwdziałać wszelakim oszustwom na aukcjach internetowych. Dzięki temu ograniczamy to patologiczne zjawisko – będąc biernym działamy nie tylko na szkodę innych, ale i własną, bo nie mamy gwarancji, że nie zostaniemy już więcej oszukani…