Ozon, czyli gaz, który ochrania naszą planetę przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym, ma znacznie większą gęstość od powietrza i charakteryzuje się specyficznym zapachem. W związku z tym, iż w sposób naturalny tworzy się podczas wyładowań atmosferycznych, często można go wyczuć tuż po burzy. Posiada on jednak wiele wartościowych właściwości, dlatego stworzono urządzenia, dzięki którym możliwe jest sztuczne wytworzenie ozonu. Dzięki temu, możemy bez większych przeszkód wykorzystywać go w codziennym życiu. W jaki sposób?

Dezynfekcja ozonem

Ozon posiada bardzo silne właściwości odkażające, przez co bez użycia silnych środków chemicznych, z jego pomocą możemy dokonać niezbędnej dezynfekcji. Gaz ten jest niezwykle skuteczny, a przy tym działa wyjątkowo szybko i  nie powoduje żadnych skutków ubocznych, zagrażających życiu i zdrowiu człowieka.

Nowoczesne ozonatory o dużej wydajności wykorzystywane są przede wszystkim w pomieszczeniach, które wymagają częstego odkażania, ze względu na ich przeznaczenie. Są to na przykład gabinety lekarskie czy zabiegowe, szpitale, ale również salony kosmetyczne, gabinety stomatologiczne, pokoje hotelowe oraz zakłady gastronomiczne. W ten sposób dezynfekować można również poszczególne pokoje w mieszkaniach czy domach, na przykład w sytuacji gdy ktoś z członków rodziny chorował.

Odkażanie ozonem stosuje się też we wszelkiego typu pojazdach, takich jak samochody osobowe, autokary czy ciężarówki. Gaz ten doskonale radzi sobie z dezynfekcją klimatyzacji, w której zwykle gromadzą się groźne dla człowieka drobnoustroje.

W związku z tym, że ozon skutecznie usuwa zarodniki pleśni, grzybów oraz roztoczy kurzu domowego, odkażanie pomieszczeń tym sposobem jest zalecane zwłaszcza osobom cierpiącym na alergie.

Usuwanie przykrych zapachów

Oprócz odkażania, ozon jest także w stanie pomóc nam w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów, zarówno z wnętrz domów, jak i samochodów. Co bardzo istotne, całkowicie likwiduje on brzydki zapach, a nie maskuje go, jak w przypadku innych metod radzenia sobie z takim problemem. Przy pomocy ozonatora w krótkim czasie usunąć można zapach dymu papierosowego, rozlanych napojów, zwierząt czy nawet stęchlizny oraz spalenizny, co jest szczególnie ważne w miejscach, w których doszło do pożaru.

Odkażanie wody i produktów żywnościowych

Ozon stosowany jest też do odkażania wody, zarówno pitnej, jak i tej w basenach. Usuwa z niej wszelkie zanieczyszczenia oraz sprawia, że staje się zupełnie przejrzysta. Woda ozonowana doskonale nadaje się także do oczyszczania warzyw i owoców, które często pokryte są nie tylko brudem czy bakteriami, ale również zastosowanymi pestycydami.