Stolica Włoch, kolebka kultury europejskiej, wieczne miasto, a zarazem Stolica Apostolska – te wszystkie określenia dotyczą jednego z najstarszych i zarazem najbardziej rozpoznawalnych europejskich miast – Rzymu. Miasto założone według legendy w 753 roku p.n.e. przez Romulusa pełni po dziś dzień bardzo istotną rolę na naszym kontynencie będąc siedzibą Papiestwa a stanowiąc jednocześnie swoisty symbol, doskonale zachowany obraz minionych czasów. Ze względu na swój historyczny charakter oraz znaczenie religijne dla milionów wiernych stolica Włoch stanowi również bardzo dużą atrakcję turystyczną, która w ofertach biur podróży cieszy się wysoką popularnością właściwie przez cały rok, a zatem zgoła inaczej niż ma to miejsce w przypadku kurortów wypoczynkowych, które budzą największe zainteresowanie w okresie letnim, czy ogólnie rzecz biorąc wakacyjnym. Tego typu ośrodki w pozostałych okresach roku notują śladowe ilości odwiedzin i trudno się temu dziwić – w ich przypadku największą atrakcją są walory typowo rekreacyjne, o charakterze wypoczynkowym.

Rzym to miasto mające do zaproponowania o wiele więcej. To kolebka kultury europejskiej, żywy obraz minionych epok, świadectwo z przeszłości, które w bezpośrednim spotkaniu budzi niesamowite emocje. Wystarczy wspomnieć o samych zabytkach „Wiecznego Miasta”: Bazylika Św. Piotra, Panteon, Koloseum, Łuk triumfalny Konstantyna Wielkiego, Circus Maximus, Plac Wenecki, Mauzoleum Augusta, czy Ołtarz Pokoju to tylko nieliczne z całej gamy przykładów doskonale zachowanego dziedzictwa kulturowego widocznego na przykładzie architektury Rzymu. Miasto samo w sobie jest jedną wielką atrakcją turystyczną, którą każdy mieszkaniec Europy powinien choć raz w swoim życiu zobaczyć na własne oczy. Zetknięcie się z żywą historią budzi bowiem niesamowite emocje i jest niezapomnianym przeżyciem, do którego będziemy wielokrotnie wracać pamięcią.

Nieoceniony pod względem kulturalnym dorobek architektoniczny miasta, jak również rola jaką pełni dla milionów chrześcijan na całym świecie sprawiają, że panuje tutaj niezwykły klimat, dający odczuć wagę miejsca w jakim się znajdujemy. Nieocenioną zaletą Rzymu jest również jego ogólnodostępność – do stolicy Włoch możemy się bowiem udać właściwie w dowolnej chwili, bez względu na porę roku, czy aktualne plany. Bliskość Wiecznego Miasta sprawia, że również pod względem dostępnych połączeń jest to jedna z najlepszych opcji do wyboru wśród ofert biur turystycznych. Rezerwacja to kwestia załatwiana właściwie od ręki, natomiast jeśli mowa o samej podróży, to tutaj również możliwości wyboru jest bardzo wiele. Znane powiedzenie mówi, iż wszystkie drogi prowadzą do Rzymu i jest w tym wiele prawdy. Do stolicy Włoch można się dostać dowolną formą komunikacji – samolotem, pociągiem (z przesiadką w Wiedniu), czy autokarem. Wszystko zależnie od naszych potrzeb i oczekiwań, podobnie jeśli chodzi o ceny biletów, czy rezerwacje hoteli. Rzym stanowi idealną opcję zarówno dla osób planujących od dłuższego czasu zagraniczny wyjazd, jak i działających pod wpływem impulsu, szukających ciekawego miejsca np. na spędzenie weekendu, czy nieco dłuższego urlopu we dwoje. Rzym jest dostępny cały rok, więc nie musimy się martwić ewentualnymi terminami co sprawia, że decyzję o wyjeździe można podjąć w dowolnym momencie.