Symbian, jest to system operacyjny, którego pierwsza wersja powstała kilka dobrych lat temu. Jego przeznaczeniem są telefony komórkowe, takie jak Nokia, Sony Ericsson, czy też np. Samsung. Symbian oferuje rozległe możliwości tworzenia gier i aplikacji na telefony komórkowe. Hasło darmowe gry symbian stało się już rozpowszechnione, gdyż ludzie szukają coraz to nowszych programów na swoje komórki – i dla rozrywki (gry symbian), i do pracy (aplikacje symbian). Jak już wspomniałem, Symbian oferuje bardzo ciekawe możliwości pisania programów pod ten system. Darmowe gry symbian nie muszą polegać na zwykłym naciskaniu klawiszy – pomijając już telefony komórkowe z ekranami dotykowymi, dzięki symbianowi można połączyć grę z np. kamerą wbudowaną w telefon. Dzięki temu dany program/gra/aplikacja zyska na oryginalności.

A jeśli chodzi o bardziej zwykłe darmowe gry symbian, to powstało wiele gier będących poulepszanymi wersjami gier Java. Mam na myśli chociażby gry wyścigowe, które teraz zyskały zazwyczaj świetną, a co najważniejsze płynną, grafikę 3D. Inną kategorię stanowią gry platformowe, często ulepszone o nowe funkcje (w stosunku tych starszych wersje, zaprojektowanych w języku Java), a jeszcze inną gry sportowe – dzięki Symbianowi możemy rozegrać naprawdę wiele meczy w, dajmy na to, Fifie 2009.

Zapomniałem wspomnieć jeszcze o ciekawej funkcjonalności, związanej z wyborem Symbiana, jako systemu operacyjnego w Twojej komórce. Darmowe gry Symbian często posiadają tryb multiplayer, co znaczy, że dwóch (lub więcej!) graczy może połączyć się za pośrednictwem technologii Bluetooth i grać w tą samą grę jednocześnie. Jako ciekawostkę można dodać, iż istnieją darmowe gry Symbian, które posiadają cechy gier MMO (najczęściej MMORPG), co oznacza, iż wielu graczy spotyka się w grze jednocześnie.