Już dawno żadne miasto nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak położona w północnej części Chorwacji Pula. Nie ma w tym kraju drugiego takiego miasta, jeżeli chodzi o zabytki. Znajduje się tu trzeci co do wielkości na świecie amfiteatr, który powstał tu za czasów rzymskich i wybudowany został przez cesarza Wespazjana. Arena w Puli, bo tak nazywany jest tutaj ten amfiteatr znajduje się w samym centrum miasta.Odbywają się tutaj różne imprezy kulturalne.

Kolejnymi  zabytkami, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Puli, jest między innymi Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Świątynia Oktawiana Augusta, czy Łuk triumfalny. Miasto ma swój specyficzny klimat, który tworzy starożytna architektura, wszędzie jest blisko i zwiedzanie na pieszo nie stwarza żadnych problemów. Dla bardzo leniwych po miasteczku krąży pełno taksówek, przy lotnisku które znajduje się też nie opodal centrum jest możliwość wynajęcia samochodu.

W okolicach starówki idąc w kierunku przepięknego wybrzeża porośniętego sosnami znajduje się port i stocznia jachtowa oraz port dla statków i promów pasażerskich. Plaże znajdują się na przedmieściach i to właśnie tam najlepiej wynająć apartament, gdyż przecież wakacje to wypoczynek, a wypoczynek to plaża.Dla miłośników żeglugi proponuje udać się czarterem jachtu na pobliskie wysepki archipelagu Brijuni na których znajduje się park narodowy i mimo tego, że wyspy objęte są ochroną Brijuni znakomicie przygotowane jest do przyjęcia turystów.

Podsumowując Puli to kapitalne miejsce na wczasy swoich marzeń i nawet najbardziej wymagający turysta wyjedzie stąd szczęśliwy i z myślą, że jeszcze tu wróci.

 

Tłumaczenie dla obcokrajowców:

Our first day started at Pula where we happened to have beautiful journey in the cost lines and it was really the unforgettable time for our life. There are many Islands around Pula and we happened to visit the lush green Islands that were really feast to our eyes as we hired yacht charter. We were enjoying every single mile on the sea as the sky and the scenic beauty of the beach never allowed us to get satisfied. We wanted for more and as we travelled farther we have seen ship that was sailing away from us. The person who drove the yacht has informed us many things about the sea and also the taste of the fishes from this sea. Reaching the sea shore we had delicious fish there at it was yummy that we had ever in our life.

 

Źródło / Source: Northern yachts, Norhtern Pula