Kupowanie mieszkania dla rodziny z dzieckiem lub dziećmi wcale nie jest łatwym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę dużo więcej czynników niż w przypadku kupna lokum przez parę singli lub jedynie jedną osobę. Na szczęście wielu deweloperów rozumie potrzeby młodych rodziców, dlatego bardzo łatwo znaleźć mieszkania na rynku pierwotnym, które spełnią wymogi nawet najbardziej wymagających dzieci.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim rodzice poszukujący mieszkania powinni wziąć pod uwagę swoje finanse i możliwość wzięcia kredytu na mieszkanie. Od tego będzie zależeć, na jaki metraż mogą sobie pozwolić i, przede wszystkim, w jakiej okolicy. Im bliżej centrum Warszawy, tym ceny mieszkań są wyższe, dlatego warto wziąć ten czynnik pod uwagę i swoje możliwości finansowe sprawdzić jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych poszukiwań.

Blisko szkoły i przedszkola

Poszukiwanie mieszkania przez rodziców z małymi dziećmi powinno wziąć pod uwagę lokalizację. Przede wszystkim szukajmy warunków dogodnych do tego, żeby dzieci mogły spokojnie dotrzeć do szkoły lub przedszkola, więc posiadanie w najbliższej okolicy jednego i drugiego umożliwi bezproblemowe odprowadzanie i odbieranie dziecka z placówki, jak również jego samodzielną trasę tam i z powrotem. Bliskość szkoły i przedszkola ułatwia również życie rodzicom, którzy nie muszą tracić czasu na to, żeby odwieźć dziecko.

W tym wypadku można na dalszy plan złożyć odległość mieszkania do pracy czy centrum miasta, warto natomiast wybrać takie, w którego okolicy jest rozwinięta sieć komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaj lub metro).

Lokalizacyjnie istotne jest również rozmieszczenie parków (i innych terenów zielonych) i dostępność placów zabaw, zwłaszcza na terenie osiedla. Dzieci potrzebują miejsca do zabawy, więc ogrodzony plac zabaw lub zielony, przyjemny park w pobliżu będą bardzo dużym plusem potencjalnego mieszkania.

Duże czy małe mieszkanie?

Wszystko zależy od ilości posiadanych dzieci, jednak najbardziej komfortową sytuacją byłaby taka, w której każde dziecko (mowa oczywiście o tych starszych) będzie miało własny pokój. Nawet najmłodsi potrzebują swojego kąta i prywatności, więc przynajmniej dwa pokoje przy rodzinie z jednym dzieckiem to podstawowy warunek.

W każdej sytuacji trzeba jednak patrzyć do przodu i działać strategicznie, dlatego może okazać się, że dwupokojowe mieszkanie będzie za małe, zwłaszcza jeżeli kobieta po raz drugi zajdzie w ciążę. Nawet przy jednym dziecku wygodniejsze w użytkowaniu będzie mieszkanie z trzema pokojami, z których jeden pełni funkcję ogólnodostępnego salonu (a nie sypialni rodziców, jak w przypadku mieszkania dwupokojowego).

Jak wybrać mieszkanie w Warszawie?

Przede wszystkim rodzice powinni usiąść razem przy stole i spisać, albo chociaż wymienić, wszystkie potrzeby – swoje i dziecka – które uważają za istotne przy wyborze nowego mieszkania. Planując zakup powinni również odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wyobrażają sobie siebie i swoją rodzinę za 10 lat, i skonfrontować ją z oglądanym mieszkaniem. Jego wybór jest w końcu decyzją na lata, dlatego warto ją dobrze przemyśleć.

 

Rozpoczęcie poszukiwania w Warszawie można zacząć od strony wyszukiwarki mieszkań Lazurowa168.