Nie ulega wątpliwości fakt, że CV jest dla każdego pracodawcy najważniejszym dokumentem w perspektywie podjęcia ostatecznej decyzji o zatrudnieniu (bądź nie) danego kandydata. Takiej siły przebicia nie ma na pewno list motywacyjny, który pełni raczej rolę dopełniającą, natomiast życiorys stanowi w gruncie rzeczy pewnego rodzaju zawodową wizytówkę, która oczywiście najbardziej uaktywnia się wtedy gdy poszukujemy pracy.

Jednak na własne CV pracujemy niemalże od urodzenia… Wykształcenie które zdobywamy na przestrzeni lat, umiejętności, doświadczenie, praktyki jakie odbywamy w szkole średniej bądź na studiach, kursy językowe, itd. – wszystko to składa się na nasz zawodowy dorobek i jest podstawą kontynuowania kariery zawodowej w momencie gdy uznamy to za stosowne.

Życiorys jak sama nazwa wskazuje stanowi podsumowanie naszej dotychczasowej kariery zawodowej, dlatego jest niezwykle istotny – o wiele bardziej niż list motywacyjny, który na dobrą sprawę można ściągnąć z Internetu w formie „gotowca” bowiem mało kto przywiązuje większą wagę do treści w niej zawartej, która w gruncie rzeczy sprowadza się do znanych, standaryzowanych formułek.