Gęste i bujne włosy to marzenie każdego z nas. Nie każdy zostanie jednak tak łaskawie obdarzony przez naturę, nie każdy potrafi we właściwy sposób pielęgnować włosy i wreszcie – każdy z nas doświadcza stresu, zanieczyszczeń środowiska, niedoborów pokarmowych. Wszystko to odbija się niekorzystnie na kondycji włosów. Istnieją jednak skuteczne sposoby na poprawę wyglądu włosów i przywrócenie im pożądanej gęstości – i nie są to skomplikowane, drogie i inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej czy długotrwałe terapie. Wystarczy wprowadzenie w życie kilku zdrowych nawyków – i już wkrótce nasza fryzura będzie wyglądała nienagannie.

Pielęgnuj mądrze

Podstawą zachowania gęstej, bujnej fryzury jest odżywianie włosów i skóry głowy, co zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu włosów. Bardzo ważna okazuje się być codzienna pielęgnacja włosów. Najczęściej nie wystarczy ograniczyć się jedynie do umycia włosów zwykłym szamponem. Co zatem robić? Warto zacząć od dokładnego oczyszczenia włosów, ale także skóry głowy. W ten sposób zadbamy o właściwe ukrwienie skóry głowy i wzmocnienie mieszków włosowych. Używać należy szamponów oczyszczających, można wykonywać peelingi skóry głowy. Jeśli cierpisz na nadmierny łojotok skóry głowy czy łupież – stosuj odpowiednie dermokosmetyki.

Po umyciu włosów zadbać należy o ich odżywienie – idealnie sprawdzą się maski nawilżające, olejowanie włosów, domowe wcierki ziołowe z kozieradki, łopianu, skrzypu i pokrzywy czy rozmarynu lekarskiego. Co jeszcze? Niekorzystne jest codzienne używanie suszarki czy prostownicy, poddawanie włosów działaniu klimatyzacji czy ogrzewania oraz nieostrożne ich rozczesywanie.

Odżywiaj od wewnątrz

Aby włosy były mocne i zdrowe muszą być odpowiednio odżywione od wewnątrz. Dieta na gęste włosy powinna dostarczyć składników budujących macierz włosa, wzmacniających mieszki włosowe i łagodzących stan zapalny. Szczególnie istotne jest dostarczenie następujących związków:

– aminokwasów siarkowych budujących keratynę – znajdziesz je w mięsie, rybach i nabiale

– witaminy C niezbędnej w procesie syntezy kolagenu; najbogatsze źródła naturalnej witaminy C to papryka, dzika róża, acerola, natka pietruszki czy cytrusy

– nienasyconych kwasów tłuszczowych działających przeciwzapalnie i odżywczo; najwięcej omega 3 znajdziemy w rybach, orzechach i tłoczonych na zimno olejach roślinnych

– witaminy D regulującej cykl wzrostu i wypadania włosów; niewielkich jej ilości dostarczają ryby, zatem wskazana jest ekspozycja na słonce w celu pobudzenia skórnej syntezy witaminy D oraz jej stała suplementacja

– witamin z grupy B regulujących wzrost włosów; witaminy te występują najliczniej w zielonych liściach warzyw oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych.

Ekspresowa metoda zagęszczania włosów

Właściwa pielęgnacja włosów przynosi dzień po dniu zauważalną poprawę stanu włosów, podobnie jest z dietą przyjazną włosom. Jeśli jednak oczekujesz natychmiastowego efektu zagęszczenia – idealnym kosmetykiem są zagęszczające nanowłókna do włosów. Te włókna keratynowe o mikroskopijnej średnicy przylegają do powierzchni włosów i natychmiast je pogrubiają. Jeżeli chcesz poznać więcej faktów na ich temat, kliknij tutaj. Zaaplikowanie preparatu na włosy pozwala uzyskać efekt zagęszczenia fryzury, a także skutecznego zamaskowania obszarów o mocno przerzedzonych włosach. W trosce o zdrowie włosów i skóry głowy wybieraj wyłącznie nanowłókna najwyższej jakości, takie jak dr Hair, które nie uczulają, nie uszkadzają struktury włosów dając nienaganny efekt gęstej fryzury.