Czy wiedzieliście o tym, że uzależnić się można nawet od wybielania zębów? Albo że odstawienie alkoholu może w pewnych przypadkach spowodować śmierć?
Poznajcie 7 ciekawostek na temat uzależnień!

1 Co to jest uzależnienie?

To stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego cechujący się stałym lub okresowym przymusem robienia czegoś albo spożywania psychoaktywnych substancji chemicznych oddziałujących na układ nerwowy, czego skutkiem są czasowe zmiany postrzegania, zmiany nastroju, zachowania i świadomości.
Ciekawostka: według amerykańskich naukowców uzależnienie nie ma nic wspólnego z siłą woli, a jest chorobą mózgu, którą trzeba leczyć.

2 Od czego można się uzależnić?

Przede wszystkim od narkotyków, leków, papierosów i alkoholu. Ale także od kompulsywnych zakupów, seksu, oglądania telewizji, grania w gry hazardowe, masturbacji, od surfowania w internecie. Dzisiejsza nauka rozumie problem uzależnienia bardzo szeroko i jest zdania, że można stracić kontrolę nad wieloma rzeczami.
Ciekawostka: jednym z najdziwniejszych, ale coraz powszechniejszych nałogów jest uzależnienie od wybielania zębów. Są ludzie, którzy nie potrafią poprzestać na jednym, dwóch czy trzech zabiegach. Wówczas pomóc może tylko specjalista.

3 Jakie są rodzaje uzależnień?

Są trzy rodzaje uzależnień – fizjologiczne, psychiczne i społeczne.
Ciekawostka: jest jeszcze uzależnienie behawioralne, które jest rodzajem uzależnienia psychicznego i jest nałogiem dzisiaj coraz bardziej powszechnym.

4 Co to jest uzależnienie fizjologiczne?

To najpopularniejszy rodzaj nałogu, bo substancją uzależniającą jest alkohol, ale także nikotyna, narkotyki, leki nasenne oraz psychotropowe i steroidy. Nałóg ten definiuje się jako nabytą silną potrzebę zażywania jakiejś substancji. Odstawienie tej substancji prowadzi do pojawienia się zespołu abstynencyjnego, czyli zespołu odstawienia. Leczenie polega na detoksykacji, czyli odtruciu.
Ciekawostka: nagłe odstawienie niektórych środków może być niebezpieczne, na przykład odstawienie alkoholu powoduje delirium tremens określane jako majaczenie alkoholowe, białą gorączkę czy majaczenie drżenne. Delirium tremens to sytuacja zaburzenia świadomości, w której występują omamy, urojenia i iluzje, trwająca do siedmiu dni. Symptomy tego zjawiska rozwijają się zazwyczaj dwa, trzy dni po odstawieniu alkoholu. Pojawia się także niepokój ruchowy i agresja. Mniej niż 4 osoby na 100 umierają, a wyniszczenie delirium może skutkować również zapaleniem płuc oraz niewydolnością krążenia, nerek i wątroby.

5 Co to jest uzależnienie psychiczne?

Uzależnienie psychiczne polega na silnej potrzebie wykonywania jakiegoś działania lub zażywania środka. Nieodpowiedzenie na tę potrzebę nie skutkuje jednak ciężkimi fizjologicznymi następstwami. Cechą tego rodzaju nałogu jest osłabienie woli, zwiększenie popędu związanego z wypatrywaniem uzależniającej substancji oraz wzrost tolerancji na działanie środka. Inną cechą nałogu psychicznego jest obsesja brania substancji uzależniającej. Pojawiają się też natręctwa myślowe. Pacjent też sam oszukuje się i jak tylko może usprawiedliwia. Poza tym występuje fizyczne wyniszczenie i spadek zainteresowania otoczeniem. Osobę uzależnioną interesuje tylko uzależniająca ją substancja i działania związane z jej zdobywaniem.
Walka z uzależnieniem psychicznym zależy od woli osoby uzależnionej. Dlatego wyleczenie nie jest zbyt częste. W Polsce działa dużo ośrodków, które pomagają wyjść z nałogu, są to grupy AA, czyli Anonimowych Alkoholików oraz grupy Anonimowych Narkomanów, Anonimowych Nikotynistów lub grupy Anonimowych Uzależnionych od Seksu i Miłości, a nawet Anonimowych Jedzeniocholików czy Anonimowych Hazardzistów.
Ciekawostka: w przypadku narkomanów wygranie z uzależnieniem fizjologicznym od substancji psychoaktywnych nie jest zbyt dużym sukcesem, ponieważ głównym powodem, dla którego narkomani wracają do nałogu jest jego psychologiczny aspekt.

6 Co to jest uzależnienie behawioralne?

Jest to rodzaj uzależnienia psychicznego polegającego na wykonywaniu określonych czynności wywołujących efekt nagrody. Takie czynności to masturbacja, pornografia, gry komputerowe, internet, bigoreksja czyli zbytnia troska o fizyczną formę, hazard, seks czy praca.
Ciekawostka: naukowcy wyróżniają różne rodzaje pracoholików, na przykład tzw. pracoholika nieugiętego potrafiącego pracować bez przerwy cały tydzień, pracoholika bulimicznego zostawiającego zadania na ostatni dzień i pracującego wówczas z maksymalnym wysiłkiem intensywnie i bez przerw, tzw. pracoholika z deficytem uwagi traktującego pracę jako źródło stymulacji oraz pracoholika delektującego się pracą – pracującego wolno i dokładnie.

7 Co to jest uzależnienie społeczne?

Polega na przyjmowaniu środków toksycznych pod wpływem mody albo w społeczności ludzi podobnych do siebie, na przykład w grupie hippisów albo w społecznościach subkultur. Istotne jest w tym wypadku uzależnienie od grupy.
Ciekawostka: uzależnienie społeczne ma często charakter kryminogenny, na przykład pod wpływem alkoholu zanotowano w Polsce aż 77 zabójstw.

 

Więcej informacji na temat uzaleźnień mozan znaleźć na blogu ośrodka pomocy uzależnionym kobietom.