Nieterminowe regulowanie zobowiązań to bez wątpienia jedno z największych utrapień firm nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Nie każda firma ma elastyczną linię kredytową dzięki czemu może swobodnie poczekać kilkanaście czy też kilkadziesiąt dni na swoje pieniądze i nie każda firma ma na tyle cierpliwych pracowników którzy mogą czekać w nieskończoność na otrzymanie swoich pensji gdyż sami mają zobowiązania które powinni regulować dosyć systematycznie tak aby nie narobić sobie problemów z dostawcami różnych usług a w ostateczności problemów z komornikiem. Pierwszą podstawową techniką która jest wykorzystywana przy odzyskiwaniu swoich długów jest perswazja słowna a więc telefoniczne informowanie swojego wierzyciela o braku płatności.

Oczywiście najlepiej gdy odbywa się ona przynajmniej tydzień od braku płatności za daną fakturę gdyż czasem jest tak że weekend czy drobne przeoczenie płatności o jeden czy dwa dni jest natychmiast naprawiane przez dział księgowości danej firmy bez konieczności informowania swojego wierzyciela o braku płatności. Szczególnie w przypadku gdy określona firma dotychczas wywiązywała się z obowiązku płatności faktury bez zastrzeżeń to w takim przypadku na pewno nie powinniśmy zbyt wcześnie reagować gdyż może to zostać przez drugą stronę źle odebrane i możemy po prostu popsuć nasze relacje które dotychczas były poprawne lub też bardzo dobre. Należy pamiętać że odbudowa takich relacji może nam zająć bardzo dużo czasu i po prostu nie zawsze może się okazać to dla nas korzystne. Kolejnym krokiem który wykonujemy jeśli chcemy odzyskać dług jest wysłanie do naszego wierzyciela tak zwanego wezwania do zapłaty. Oczywiście ten krok ma sens tylko wtedy gdy krok pierwszy wykonany dwu lub trzy krotnie nie przyniósł żadnych konkretnych rezultatów.

W piśmie takim wskazujemy termin w jakim pieniądze powinny znaleźć się na naszym koncie bankowym oraz konsekwencje prawne które zamierzamy podjąć w przypadku gdy warunek odnośnie płatności nie zostanie spełniony a więc na przykład oddanie sprawy do firmy windykacyjnej czy też bezpośrednio do sądu. W zdecydowanej większości przypadków ta metoda działa dosyć dobrze i nie musimy już zawracać sobie głowy naszym długiem jednak w przypadku gdy nie zadziała to możemy skorzystać z usług firmy windykacyjnej (każda firma ma swoje legalne sposoby odzyskiwania długów) lub też działać samodzielnie czyli złożyć sprawę do sądu i wystąpić o klauzule wykonalności z którą możemy udać się bezpośrednio do komornika. Warto jednak poinformować naszego wierzyciela o możliwości załatwienia sprawy bez komornika (w przypadku korzystania z usług komornika dług znacznie rośnie gdyż koszty komornicze nie należą w żadnym przypadku do najniższych) – ten argument na pewno trafi do naszego wierzyciela (jeśli oczywiście ma pieniądze) lub zaproponuje korzystną dla nas ugodę.