Dla osób posiadających pewien kapitał inwestycyjny inwestowanie w mieszkania przeznaczone na wynajem może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Nie dla każdego inwestora trzymanie pieniędzy na lokacie okazuje się wystarczające niektórzy potrzebują po prostu większej stopy zwrotu a lokata która właściwie tylko i wyłącznie chroni nasze oszczędności przed inflacją właściwie nie pozwala naszemu kapitałowi rosnąć w żaden sposób. Jak pokazują statystyki wynajem mieszkań może oznaczać stopę zwrotu powyżej inflacji wyższą nawet dwu trzy – krotnie niż trzymanie pieniędzy na lokacie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zakup mieszkań w dużym mieście.

Po pierwsze ceny wynajmu tam są zdecydowanie najwyższe oraz zdecydowanie najłatwiej znaleźć tam potencjalnych najemców naszego lokalu. Oczywiście ceny mieszkań w dużych miastach są zdecydowanie najwyższe jednak trzeba przyznać że mimo wszystko zdecydowanie warto podjąć takie ryzyko. Nie koniecznie trzeba od razu kupować mieszkanie w największych miastach typu Warszawa czy Kraków gdyż na początek naszej inwestycji zdecydowanie łatwiej i taniej będzie kupić mieszkanie w mniejszym mieście będącym jednocześnie dosyć silnym ośrodkiem akademickim w Polsce – jednym z takich miast jest bez wątpienia Lublin. Oczywiście jeśli nie mamy stu procent kapitału potrzebnego na zakup mieszkania a nasza inwestycja nie jest strasznie pilna to bez problemu możemy w tym czasie zainwestować w coś innego (tak aby móc wycofać swój wkład w kilka, kilkanaście dni) a w tym czasie po prostu szukać okazji na rynku (“szukajcie a znajdziecie”) lub po prostu poczekać na spadek cen mieszkań – nie od dziś wiadomo że ceny mieszkań podobnie jak innych nieruchomości oraz surowców są zmienne mają swoje maksimum oraz minimum.

Na pewno warto śledzić na bieżąco rynek nieruchomości gdyż na pewno okazje zdarzają się lecz zwykle trwają dosyć krótko i bez wątpienia trzeba trzymać rękę na pulsie. Oczywiście jest również możliwość zainwestowania pieniędzy w nieruchomości za granicą. Przykładowo Bułgaria może okazać się bardzo atrakcyjnym miejscem na inwestycje głównie ze względu na bardzo niskie ceny mieszkań oraz innych nieruchomości w stosunku do rynku polskiego. Warto również śledzić ceny nieruchomości w krajach które aktualnie znajdują się w kiepskiej sytuacji gospodarczej czyli takich jak Grecja lub na przykład Włochy.